Psikolojik destek nedir? Ne Değildir?

Psikolojik destek nedir? Ne Değildir?

Psikolojik destek nedir? Ne Değildir?

Psikolojik destek kişilerin kendi hayatlarını olumsuz yönde etkileyen, işlevselliklerini bozan, baş etmekte zorlandıkları durum ve / veya düşünceleri ile çalıştıkları bir süreçtir.

Psikolog ile konuşmak, kendinizi keşfedip, yaşadığınız zorluklarla ile ilgili duygu durumunuzu kavramanıza ve içsel değişimleri fark etmenize yarar sağlar.

Psikoloğa gelen danışanlar yaşadıkları problemlerinin psikolog tarafından kısa sürede çözülmesini bekleyebiliyorlar. Ancak bu beklentinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü psikologların elinde sihirli bir değnek yoktur ve kişilerin hayatlarında yaşadıkları problemleri bir çırpıda çözemezler. Psikologlar görüşme sırasında danışanlarının duygu ve düşüncelerini anlar ve onları danışanlarının da fark etmelerini sağlarlar. Böylelikle süreç içinde danışanlar kendi hayatlarına olumsuz etki yaratan ve kendilerine güvenmelerini engelleyen duygu ve düşüncelerini fark ederler. Psikolog, kişinin problem yaratan düşüncelerini daha işlevsel olan düşünceler ve duygular ile değiştirmesine yardım eder. Psikologlar sizlerin kendi güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi farkına varmanız için size ayna tutarlar. Çözümü kendinizin bulmasına yardım ederler.

Psikolojik destek danışanların da sorumluluklarının ve haklarının bulunduğu bir süreçtir.
Danışanların temel hakları; psikolog tarafından kendilerinin dikkatle dinlenilmesi, yargılanmaması, eleştirilmemesi, gizlilik hakkı ve randevu saatinizde psikoloğun hazır bulunmasıdır.

Danışanların temel sorumlulukları ise, görüşmelere vaktinde gelmeniz, danışma sürecinin bilincinde olmanız ve mümkün olduğunca sürecininiz hakkında düşünüp iç gözlem yapmanızdır. Çocuğunuz için geliyorsanız sizin de bu sürece dahil olmanız ve iş birliğine girmenizdir.

Kısacası, psikolojik destek alacak olan kişilerin bu desteğin bir süreç işi olduğunu ve kısa sürede hayatlarında köklü bir değişim olmayacağını bilerek gelmeleri kendi süreçleri için çok önemlidir. Çünkü kendimize ve hayata dair düşünce, tutum ve yargılarımız bir günde oluşmadığı için birkaç seans ile birlikte tamamen değişmesini bekleyemeyiz.

Psikolojik destek nedir? Ne Değildir?

http://egepdm.com/ecem-kozali/