DUYGULARINI TANIMAYA NE DERSİN?

Duygu Çalışması

Uzman psikolog Ecem Kozalı MANCI tarafından geliştirilen ‘DUYGULARINI TANIMAYA NE DERSİN ?’ isimli grup çalışması çocukların duygularını anlama, tanıma ve ifade etme becerilerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Yapılacak olan grup etkinlikleri oyun ve drama yolu ile beraber temel duygularımız olan mutluluk, üzüntü, öfke ve kıskançlık duygularını anlama ve ifade edebilme egzersizleri ile sürecektir.Bu süreçte çocuklar sosyal ve duygusal becerilerini geliştirme ve model alma ile beraber bir grubun parçası olmayı da deneyimleyebilme fırsatı yakalamış olacaklar.                                                                       

DUYGULARI TANIMAK NEDEN ÖNEMLİDİR ?Çocuklarda Duygu Çalışması

Duygular doğuştan var olan, bir olay, durum veya kişilerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenimlerdir. Okul öncesi dönemindeki çocuklar (2-6 yaş), genel olarak yaşadıkları duyguları anlayabilirler. Üç yaşından itibaren ise duygularını düzenleme becerisine sahip olmaya başlarlar.

Okul öncesi dönem boyunca,  çocuklar yavaş yavaş kendilerinin ve başkalarının negatif duygularını ayırt edebilirler ve başkalarının duyguları ile kendi duyguları arasındaki farkı tanımlamaya başlarlar.

Duyguları anlama, tanıma ve ifade etme becerisi bireyin hem çocukluk hem de ilerleyen dönemlerdeki olumlu sosyal ilişki kurma becerisine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca çocukların sosyal problem çözme yeteneği, empati kurma ve duygularını düzenleme becerisi kazanmaları açısından oldukça önemlidir.

Okul öncesi çocuklarının temel duyguları öğrenip onların farkında olmaları ve bu duyguları ifade edebilmeleri toplumda kabul görmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Çocuklar duygularının farkında olup anlamlandırabildikleri zaman sağlıklı birer birey olma yolunda ilerleyebilirler. Çünkü bir ömür boyunca baş edecekleri, değişmeyen tek şey duygulardır.Çocuklarda Duygu Çalışması

Yapılacak olan grup etkinlikleri oyun ve drama yolu ile beraber temel duygularımız olan mutluluk, üzüntü, öfke ve kıskançlık duygularını anlama ve ifade edebilme egzersizleri ile sürecektir. Bu süreçte çocuklar sosyal ve duygusal becerilerini geliştirme ve model alma ile beraber bir grubun parçası olmayı da deneyimleyebilme fırsatı yakalamış olacaklar.Çocuklarda Duygu Çalışmasıhttp://egepdm.com/ecem-kozali/