Kitap Önerisi
Dijital Ebeveynlik
Kitap Önerisi

Hoş Geldim

 

Çocuklar özellikle 5 yaşlarında cinsiyet rollerini benimsemeye başlarlar. Bu dönemde genellikle kız çocukları anneleri gibi davranma, oyunlarında onların kıyafetlerini giyme gibi davranışlar sergilerken, erkek çocukları da babaları gibi giyinme ve konuşma eğilimi gösterirler. Bu yaşlarda artık; doğum, cinsellik vb konularda merak ve sonuçta ebeveyne yönelik sorular başlar. Bu dönemde aileler kafalarını karıştıran ve kendilerini zorlayan sorularla karşılaşabilmektedirler. Bunun çocuğa nasıl anlatılacağı ebeveynin ve çocuğun kapasitesine ve yeteneklerine bağlıdır ancak böyle bir soru asla geçiştirilmemeli veya yanıtsız kalmamalıdır.
🎈
Bu konuda ebeveynlere yardımcı olabilecek ve çocuklarına yaşlarına uygun olarak doğru bilgiler vermelerine kolaylık sağlayacak bir kaynak olan ‘hoş geldim’ kitabından yararlanılabilir.
💐

Yazar: Rayka Kumru👏🏻

Dijital Ebeveynlik

 

Günümüzde İnternet ve bilgisayar, yaşamımızı kolaylaştıran bir parça haline gelmiştir. Eskiden çocuklarını sokakta oyun oynarken merak eden anne ve babalar şimdi çocuklarının bilgisayar başında neler yaptıklarını merak ediyorlar. Değişen teknoloji beraberinde ebeveynlik rollerimize d yeni bir boyut getirmiştir. Bir çok anne ve baba çocuklarının dijital ortamdan olumsuz yönde etkilenmemesi için  çaba göstermektedir. Anne ve babaların artık yeni bir rolleri daha var, dijital ebeveynlik. Bu kitap sizlerin bu konudaki endişelerinizle ve yeni rolünüz olan dijital ebeveynlik ile ilgili sizlere yol göstereceğini umuyorum.

Yazar: Mahmut YAY
Yayınevi: Yeşilay Yayınları

Çocuklarda Sınırlar Kitabı

 

Sınırlar Çocukları büyütür, geliştirir ve olgunlaştırır. Çocukların eğitiminde sınırların neden gerekli olduğunu anlatan ve anne babalara bu konuda önemli bilgiler veren bir kitap.. Siz de bu konularda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyosanız alıp okumanızda fayda var.

Yazar: Dr. Henry Cloud, Dr. John Townsend
Çeviren: Belgin Selen Haktanır
Yayınevi: Koridor Yayıncılık

kitap

Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun  Kitabı

 

Ailelerin sıklıkla problem yaşadığı alanlardan biri çocukları ile olan iletişimleri ve bu konuda yetersiz kaldıklarını söylemeleridir. Konuş ki dinlesin Dinle ki konuşsun kitabı ailelerin iletişim konularında nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve çocukla olan iletişimde etkili yöntemlere değinmektedir.

Yazar: Elaine MazlishAdele Faber
Çeviren: Türe Özer
Yayınevi: Doğan Kitap