Doğru Psikolog Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Doğru Psikolog Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kişiler psikoloğa gelirken genellikle akıllarına en sık gelen sorulardan biri acaba doğru yerde miyim? Yaşadığım problemleri anlayabilecek mi ve ya çare bulabilecek mi yönünde oluyor. Şunu unutmayın, sizin problemlerinize çare yine sizsiniz psikologlar size yalnızca eşlik ederler. Kişiler çoğu zaman en iyi psikoloğu bulmak istiyorlar. Ancak en iyi psikolog diye bir şey maalesef ki yok… Onun yerine sizin için doğru psikolog var.

Ne demek doğru psikolog? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki psikoloji lisans eğitimi almamış sadece çeşitli kurs ve sertifika belgeleri ile psikolojik danışmanlık hizmeti veren kişiler oldukça fazla sayıdalar. Psikolog seçiminizde ilk dikkat etmeniz gereken şey kişinin psikoloji eğitimi alıp almadığını kontrol etmenizdir.  Sadece lisans eğitimi yeterli olmayabilir. Yüksek lisans eğitiminin olup olmadığına bakmalı ve uzmanlaştığı alanları araştırmalısınız.

İkinci olarak, geliş nedenleriniz ile gideceğiniz psikoloğun çalışma ve uzmanlaşma alanlarının örtüşmesidir. Mesela yetişkin danışmanlığı yapan bir uzmana çocuğunuzun yaşadığı problem ile ilgili gitmeniz pek fayda sağlamayabilir.  Sizin yaşadığınız problemleri anlayan ve çalışma alanları sizin geliş nedeniniz ile eşleşen psikolog doğru psikolog demektir. Ancak bu kadar kolay değil, psikoloğunuz ile kurduğunuz iletişim de önemlidir. Psikolojik danışma süreci insan insana ilişkinin çok önemli olduğu bir alandır. Psikoloğunuzun sizinle kurduğu iletişim ve ilişki danışma süreci için çok önemlidir. http://egepdm.com/ecem-kozali/

Doğru Psikolog Seçimi Nasıl Olmalıdır?