Dikkat Geliştirme Eğitimi

Dikkat Geliştirme Eğitimi

 

ATTENTİONER İLE DAHA DİKKATLİ OLMAK İSTER MİSİN?

 

Attentioner ile Daha Dikkatli Olmak İster Misin? , 7-18 yaş çocukların dikkat ve ilgili tüm yürütücü işlevlerini etkili bir biçimde iyileştiren hem bireysel hem de grup tedavi programıdır. Bu program, Almanya Bremen Üniversitesinde Nöropsikolojik tabanlı bir program olarak geliştirilmiştir. Dikkat geliştirme seansları 15 seans sürmekte ve her oturum 40-60 dakika arasında sürmektedir. Çalışma tarafımca uygulanacaktır. Dikkat Geliştirme Eğitimi

Bu program ile;

  • Çocukların, dikkatlerini daha iyi toplamaları ve sürdürebilmeleri sağlanmaktadır.
  • Kendi başlarına problem çözme yetenekleri desteklenir.
  • Uygulayıcının verdiği tek yardım; Tayfun sembolüdür.
  • Sorun çözme becerisi ve öfke kontrolü sağlanır.
  • Sonuç olarak tüm program boyunca günlük hayat simule edilmiş olur.

 

Bu çalışmanın bütün oturumlarında, kolaydan zora doğru uyaranlar, şifreler ve etkinliklerle çocuğun SEÇİCİ DİKKAT, BÖLÜNMÜŞ DİKKAT, ODAKLANMA ve ZAMANLAMA işlevleri etkili biçimde iyileşme hedeflenir. Seçici dikkat dikkati dağıtan durumlara direnç gösterebilme istenilen uyarana veya göreve odaklanabilme becerisidir.

Örneğin, DEHB’li çocukların, yazı yazarken veya öğretmenini dinlerken arkadan gelen konuşma sesleriyle dikkatleri dağılır ve bir daha yazmaya veya dinlemeye tamamen odaklanamazlar. Bölünmüş dikkat beynimizin aynı anda ki farklı uyarıcıyla ilgilenebilme ve etrafımızın çok sayıdaki taleplerine karşılık verebilme becerisi olarak tanımlanabilir. Bölünmüş dikkat farklı bilgi kaynaklarını işlememize ve tek seferde çok sayıda işi başarılı bir şekilde yerine getirmemize olanak sağlayan bir tür eş zamanlı dikkattir. Bilişsel beceriler gündelik yaşantımızda daha verimli olmamıza imkân verdikleri için çok önemlidir. Zamanlama performansı kişinin hedef olan uyarıcıya verdiği tepkinin hızıdır. Odaklanma ise kişinin iç ve dış uyaranlardan etkilenmeden, dikkat ile bir işe yoğunlaşabilme; iş üzerinde dikkati sürdürebilme performansıdır.

Bu programa ek olarak çalışma boyunca 4 kez aile oturumları düzenlenerek ailenin de bu süreçte etkin rol oynaması sağlanır. Aile oturumlarında amaçlanan ev içi kuralların ve sınırların belirlenmesi, çocukların güçlü yanlarının anlaşılması, alışkanlıkların düzenlenmesi, ebeveynlerin etkin yönerge verme becerilerinin gelişmesi ile ilgili çalışılır. Her aile oturumu yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Dikkat Geliştirme Eğitimi https://lunapdm.com/iletisim/

 

Ana Sayfaya Dön