Üstün Zekalı Çocuklar
Üstün Zekalı Çocuklar

Üstün zekalı çocuklar hızlı öğrenen, mükemmel belleğe sahip, çok geniş kelime hazinesine sahip olan çocuklardır. ilgi duydukları şeylere karşı uzun süre dikkatlerini yoğunlaştırabilirler. Mükemmeliyetçidirler, erken okuma ve ya okumaya karşı hırslı ve isteklidirler. Üstün zekalı çocuklar genellikle kendinden büyüklerle veya yetişkinlerle arkadaş olmayı tercih ederler. İyi bir gözlemcidirler. Lider olma özelliği taşıyan, geniş bir hayal gücüne sahip, geniş çaplı bir sentez yeteneği olan, orijinal fikirler ve çözümler üretebilen aynı zamanda da duygusal ve kırılgan bir yapıya sahiptirler. Bu özelliklerin bir kısmı üstün yetenekli çocukları tanılamada kullanılmakla birlikte normal yetenekli çocuklarda da sıkça gözlemlenmektedir. Üstün zekalı çocukları ayıran en temel özellik ise bir veya birden fazla alanda yaşıtlarının çok üzerinde yeteneğe sahip olmalarıdır. Ancak üstün zekalı çocukların gelecekte bu yeteneklerini farkına varabilmeleri ve ortaya çıkarabilmeleri için iyi bir eğitimden geçmeleri oldukça önemlidir. Çünkü yeteneklerinin belirlenmesi ve ilgi alanlarına yönlendirilmeleri gelecekte var olan potansiyellerini ortaya çıkarabilmelerini sağlar.

Zaman zaman üstün zekâlı çocuklar ilgilendikleri konularda oldukça uzun bir süre dikkatlerini toplayabilirler. Bununla birlikte benzer bir durum ödevlerini tamamlamasında gerçekleşmeyebilir ve ya çocuk ödevlerini tamamlamadan önce kendi sevdiği konu ile alakalı bir kitabı okumak ya da bilgisayarda sevdiği oyunu oynadığı için çağırıldığını duymayabilir. Bu durum onun ailesini göz ardı etmesinden değil çağırıldığını farkında olmayışından olabilir. Eğer çocuk çağırıldığını duymuyorsa, nazik bir kucaklama ve ya dokunmayla onu uyarabilirsiniz.

Anne-baba olarak, üstün zekalı çocuğa yapabileceğiniz en büyük yardım çocuğunuzun diğerlerinden farklı olmadığını kabul etmek ve bir çocuk olduğunu unutmamak olacaktır.  Üstün zekalı çocuklarda diğer bütün çocuklar gibi sevgi, güvenlik, anlayış ve okşanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu türden çocukların yeteneklerini besleyip geliştirmekle beraber her yönden örnek bir insan olarak yetişmelerini sağlamalıyız.

Ana Sayfaya Dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir