Sınav Kaygısı Önerileri

Sınavdan önce öğrencilere iyi gelecek öneriler..
Sınav Kaygısı Önerileri

1. Pozitif canlandırma

Zamanınızı yarınki sınavda yaşayacağınız olumlu sınav deneyimlerinizi hayal ederek geçiriniz. Böylelikle hem kaygınız azalır hem de duygusal ruh halinizi yükseltmiş olursunuz.

2. En iyi performansını hayal et!

Önceden sergilemiş olduğun en iyi sınav performanslarını düşün. Geçmişte olduysa yarın neden olmasın ki..
Sınav için yaptığın hazırlıklar
Sınav için ne kadar hazırlandığını düşün, ne kadar çalışıp emek verdiğini hatırla. Bu durum yarınki sınavda kendine olan güvenini arttırır.

3. Kendine odaklan!

Kendi başarına ve yaptıklarına odaklan kendini başkaları ile karşılaştırmaktan vazgeç. Başkalarının ne yaptığını düşünmek yerine yarın kendinin neler yapabileceğine odaklan.

4. Bu bir görev

Eğer sınavı bir tehtid ve bir yarış olarak görürsen strese girmen kaçınılmazdır. Bu sınavı kendi bilgini göstermen için bir fırsat olarak görmek sana kendini daha iyi hissettirecektir.

5. Üstesinden geldiğin aksilikleri hatırla!

Kendine daha önce üstesinden geldiğin aksilikleri hatırlat.. bu demek oluyor ki gelecekte de bir çok sorunun üstesinden gelebileceksin ve bu senin gelişmeni sağlayacak..

6. İyi bir uyku

İyi bir gece uykusu yaratıcı olmana, problem çözme yeteneklerinin artmasına ve hafızanı toplamana yardımcı olur. Kendini serbest bırak ve tüm bu yukardaki maddeleri düşünerek uykuya dalmayı dene..

Sınav Kaygısı Önerileri     İletişim

Detaylı Bilgi

Uzman Psikolog Ecem KOZALI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir