Corona Virüs

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Nasıl Konuşulur? Evde Neler Yapılabilir?

Corona Virüs

Dünyayı ve beraberinde Ülkemizi olumsuz yönde etkileyen salgın nedeni ile önlem almak amacıyla okullarımız tatil edildi. Bu süreci iyi değerlendirmek, hem kendimiz hem de çocuklarımız için iyi hissettiren etkinlikler yapmak mümkündür. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki; Dünyamız süregeldiğinden bu yana bu ve benzeri salgınlar yaşandı ve geçti. Şimdide bunlardan birini yaşıyoruz.

Geçmeyen ve önlenemeyen bir salgın henüz yaşanmadı. Uzmanların bu konudaki görüşleri şuan için yayılmasını engellemek amacıyla evlerimizde kalmamız yönündedir. Her olumsuzluğu olumluya çevirmek mümkündür. Bu nedenle içinde bulunduğumuz süreci iyi değerlendirebiliriz. Bu süreçte çocuklarımız ile hiç olmadığı kadar oyun oynamak ve onları daha da yakından tanıma gibi önemli bir fırsatı yakalamış olabiliriz.

Özellikle evde uzun zaman geçiren aileler için çocukları ile yapacak ne çok şey olduğunu fark ettirmek adına sizlere birkaç önerim olacak.

• Kenarları yüksek genişçe bir kaba şeker, un, pirinç, mercimek kısacası evde ufak ne varsa doldurun. Verin eline bir pipet ya da tahta çubuk. Önüne koyacağınız şekilleri oluşturmasını söyleyin, ya da istediği şekilleri yapmasını isteyin. Bırakın hayal gücü onu nereye götürürse onu yapsın, sonra da size anlatsın.

• Sadece tek bir çarşaf, belki bir kaç koltuk minderi ya da sandalye ile onlar kendi şatolarında yaşayan bir prenses, ya da kendi sarayında yaşayan bir savaşçı olabilirler. Kendilerine çadır, şato yapmaları için onları destekleyin. Bırakın eski çarşaf onların olsun.

• Bir kaç küçük lego parçası ya da aynı şekildeki oyuncağı ve bir bilye ile ev tipi bowling yapabilirsiniz. Renkli plastik bantlarla bir masaya ya da platforma bowling pisti oluşturun ardından oyuncakları dizin. Çocuğunuzun bilye ile isabet ettirmeye çalışmasını izleyin. Masa gibi yüksek bir platform kullanırsanız masa altına bir kutu koyarak her seferinde dağılacak
• Bir kaç düz beyaz tişört alın ve çocuğunuza bu yaz nasıl şekiller olan tişörtler giymek istediğini sorun. Beğendiği şekilleri bırakın kendisi yapsın. Böylelikle bütün bir yaz “bu kıyafet çok çirkin giymeyeceğim” diye mızmızlanmaya şansı olmayacak.
• Bir kaç parça tahtaya bir çuval kumaşı gerin ve masaya koyun. Bir kaç iğneye ip geçirin ve nasıl yapılacağını çocuğunuza gösterin. Bırakın kendileri nasıl isterlerse öyle ipleri bir alttan bir üstten geçirsinler. (6 yaş için uygundur)
Bu süreçte çocukların neden evde kalmaları gerektiği ile ilgili meraklı soruları olabilir. Corona virüsü ile ilgili çok detaylı açıklama yapmak yerine kısaca şu cümleleri kurabilirsiniz. Corona virüs mikroskop ile bakıldığı zaman ‘taç giymiş gibi görünen bir virüstür.’ Yani küçük, gözle görülemeyen mikroplar gibi. Tıpkı grip gibi ateş, öksürük olmasına neden olurlar. Birçok kişi iyileşiyor ama bazı insanlar iyileşmekte daha çok zorlanıyor. Çocuklar genellikle kolay atlatıyor. Doktorlar ne yapması gerektiğini biliyor ve bilim insanları aşı bulmak için araştırma yapıyor.’ Şeklinde açıklama yapabilirsiniz. Bu noktada önemli olan çocuk konuşmak istemiyorsa onunla konuşmayın. Fazla detay vermekten ve kaygı verici konuşmalardan uzak durun. Özellikle televizyonda çıkan haberleri izlemesinden kaçınılmalıdır. Güvenli bir ortamda mümkünse evde konuyu gündeme getirin ve soru sormasına izin verin. Ayrıca bu durumdan korunmak adına ona neler yapması gerektiğini anlatın. Rutinlere devam etmeye çalışın. Uyku saatleri ve akşam yemeği saatlerinizi değiştirmemeye özen gösterin. Okula gitmeyip evde kalmanın herkesi güvende sağlayan bir önlem olduğunu onunla paylaşın.

Corona Virüs döneminde yapılabilecekler ile ilgili daha fazla bilgi almak için bana iletişim sayfamdan yada danışmanlık merkezimizden ulaşabilirsiniz.

Uzman Psikolog Ecem Kozalı Mancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir