İkinci Evlilik Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır

İkinci Evlilik Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır?

İkinci Evlilik Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır?

Çocuklar anne ve babalarının boşanma sonrası süreçlerinde de ebeveynlerinin tekrardan barışacağına dair fantezi ve düşlere sahip olabilirler. Genellikle her çocuk kendi anne ve babasından oluşan bir ailenin hayalini kurarlar. Ebeveynlerin yeniden evlenecek olma fikirleri çoğu çocuk için hayalini kurdukları anne ve babalarının tekrardan bir araya gelme ihtimallerinin yok olması anlamına gelir. Bu durum çocuklarda üzüntü duygusuna sebep olabilmektedir. Aynı zamanda ebeveynleri ile kurdukları ilişkiye alışır ve ebeveynlerinin yeni bir kişi ile yakın olmaları durumunda onları kıskanabilir ve paylaşmakta zorluk yaşayabilirler. Ebeveynlerinin yeni bir evlilik yapmaları durumunda kendilerini yeni kurulan ailenin dışında hissedebilirler. Yaşadıkları tüm bu durumlar onlarda korku ve kaygı duygusuna neden olabilir.

Peki aileler olarak çocuğunuzun bu durumları sağlıklı bir biçimde atlatması için siz neler yapabilirsiniz?

Öncelikle bu kararı açıklamadan önce çocuk ile baş başa olunmalıdır. Genellikle çocuğun kendisini ve duygularını rahatlıkla ifade edebilmesi adına evde olmanız iyi bir fikir olabilir.

Çocukların tepkilerine hazırlıklı olunmasında fayda vardır. Çocuklar bu durumu öğrendikleri zaman kafalarında kaygıya neden olabilecek pek çok düşünce olabileceğini, belirsizlik durumlarında kaygılanmalarının normal olduğunu kendinize hatırlatın.

Konuşma sırasında çocuktan izin alıyormuş gibi yapmamak önemlidir. Mesela çocuğunuza sende istersen ben böyle bir adım atmak istiyorum gibi bir cümle kurduğunuzda bu konuda çocuğunuzun almak istemeyeceği bir karara ortak etmiş olabilir, bu nedenle çocuğun olumsuz duygulanıma girmesini kolaylaştırmış olabilirsiniz.

Çocuğa durumu kısa ve net cümleler ile anlatmak gerekir, duygu sömürüsü yapmak ve ikna etmeye çalışmamak gerekiyor.

Çocuğa bu duyduklarından sonra kendisini ve duygularını ifade etme şansı vermek oldukça önemlidir.

Çocuğun bir anda bu duruma adapte olamaması önemlidir. Bu konuda çocuktan hızlı bir biçimde alışması beklenmemelidir. Çocuklar ancak evliliğin yolunda gittiğini ve huzurlu ortam olduğunu düşündükleri zaman duruma alışabilirler.

Anne ve baba tıpkı boşanma sürecinde olduğu gibi birbirlerini kötülememelidir. Çocuğun normal rutinlerinin bozulmaması önemlidir.

İkinci Evlilik Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır?

Uzman Psikolog Ecem Kozalı Mancı                                                                                                                                                      Ana Sayfaya Dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir