Çocukluk Çağı Mastürbasyonu Nedir?

Çocukluk çağı mastürbasyonu ergenlik öncesi dönemlerde görülen çocuk tarafından cinsel organının uyarılması ile gerçekleşen durumun ismidir. İnsan bedeninde avuç içleri, dudaklar gibi cinsel organı da derinin çok ince olduğu ve kişilerin hassasiyet duydukları bölgelerdir. Bu noktalara dokunulduğu zaman kişi haz duyabilir. İnsanlar hangi yaşta olursa olsunlar haz almayı rahatlamanın bir parçası olarak görebilirler. Çocuklar cinsel organlarına dokunmaları ve ya uyarmaları sırasında terleme, kızarma, nefes nefese kalmak gibi fiziksel tepkiler verirler.  Aileler bu durumu çocuklarında gözlemlediklerinde oldukça kaygı ve korku duyabilmektedirler. Bu durum pek çok çocukta anormal bir durum olarak görülmemektedir. Ancak çocukluk çağı mastürbasyonunun ne olduğunun aileler tarafından iyi bilinmesi ve yaklaşımlar konusunda farkındalıklarının olması bu davranışa bağlı olarak ortaya çıkabilecek başka olumsuz duygusal süreçlerin önlenmesi adına önem taşımaktadır.

Mastürbasyon her yaşta görülebilen normal bir davranış olarak kabul edilmektedir. Henüz iki aylık olan çocuklarda başlayabilir, 4 yaşında genellikle daha sık ve ergenlik döneminde ise en sık gözlemlenir. Çocukların erken yaşlarda bu davranışı tam olarak neden yaptıkları bilinmemektedir. Ancak bu konuda yapılan pek çok çalışma birçok farklı nedeni olabileceğini ortaya koymaktadır. Bunlardan en yaygın olanları, 4 yaşında yapılan mastürbasyonun o dönemde cinsel kimlik gelişimine bağlı olarak çocukların cinsel organlarını tanımaya başladıkları için zevk almayı da keşfettikleri yönündedir. Bir başka öngörülen sebep ise, çocukların küçük yaşlarda genital bölgelerinde oluşan irritasyon kaynaklı kaşınmaların ve dokunmaların mastürbasyon davranışını pekiştirmesine sebep olduğudur. Aile ilişkileri de bu konuda oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle aile stresi ve duygusal yoksunluğu olan, ilgisiz kalan çocuklarda duygusal boşluklarını doldurmak adına kendi vücutlarına yöneldikleri düşünülmektedir. Ayrıca çocukların yetişkin cinsel ilişkisine şahit olmaları ve ya pornografik materyallere maruz kalmış olmaları mastürbasyon davranışına neden olabilmektedir.

Çocukluklarda Mastürbasyon

Bu durumlarda aileye düşen görev büyüktür. Çocuğunuzun bu davranışı yaptığını fark ettiğiniz zaman onlara sert tepkiler vermemek, korkutmamak çok önemlidir. İkinci önemli konu ise, çocuğunuzla yeterli zaman geçiremiyorsanız bu konuda günlük rutinlerinizde çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı kaliteli bir biçimde arttırmanız gerekiyor olabilir. Aile ilişkilerinde özellikle anne ve baba arasında olan gerginliklerin azaltılması ve çocuğa yansıtılmaması büyük önem taşımaktadır. Çocuğunuzun bu davranışını gördüğünüzde yaşına uygun olarak tepki vermek önemlidir. Mesela 4 yaşından önce gözleniyorsa sıklıkla onunla daha fazla zaman geçirmeniz, onun mastürbasyon yaptığı sırada dikkatini ilgisini çekebileceğiniz bir yere çekebilirsiniz.

Çocuğunuz 4-9 yaş aralığında ise, onunla cinsellik ve kendi bedeni hakkında konuşabilirsiniz. Bu konuda ebeveynlere yol gösteren çocuklarla bu konuyu nasıl konuşabileceklerini yazan kitaplardan edinilebilir. Mesela Prof. Dr. Bengi Semerci tarafından yazılan ‘Çocuklarımızla Cinsellik hakkında nasıl konuşalım’ kitabı hem bu konuda daha çok bilgi edinmeniz hem de çocuğunuzla olan iletişimde yol gösterebilecek bir kitaptır. Son olarak 4 ve üzeri yaştaki çocuklara bunun mahrem bir durum olduğu söylenerek bu davranışı yalnızca kendi odasında kimse yokken yapması söylenmelidir.

Çocukluklarda Mastürbasyon  

                                                                                                                                                                                                                                                       Ana Sayfaya Dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir