Çocuklarda Zorbalık

Çocuklarda Zorbalık; Çocuklar davranışlarını gözlemleyerek ve izleyerek öğrenirler. Araştırmalar sonucunda kendi evinde çok az ilgiye, sıcaklığa, tutarsız davranışlara, hakaretlere, sözlü zorbalığa ve fiziksel cezalara maruz kalan çocukların ilerleyen zamanlarda zorbaya dönüştüklerini göstermiştir. Bu nedenle zorbalık yapan çocuk etrafında ve ailesinde gördüğü şiddet içerikli davranışları kopyalar. Ayrıca ihmal edilmiş, duygularını ifade edemediği bir ortamda bulunan çocuk genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılamak ve duygularını tatmin etmek için zorbalığa başvurur. Yani zorbalık yapan çocuk da mağdurdur. Ama bu davranışının onaylanacağı anlamına gelmez. Bu yüzden çocukları anlayabilmeniz için zorbaların neden zorbalık yaptığına dair birkaç madde hazırladık.

  1. Güce ve kontrol etmeye ihtiyaç duyarlar.

Bu çocuklar genellikle lider olmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle akranlarına hükmetmek ve onları yönetmek ve diğer çocuklarında onu takip etmesini isterler. Ayrıca bu okulda popüler olma ihtiyacından da kaynaklanır.

  1. Empati duymakta zorlanırlar.

Bazı çocuklar doğal eğilimleri nedeniyle diğer çocuklara ve hayvanlara daha empatiktir bazıları ise empatiden yoksundur. Onlara büyüdükçe bu becerinin öğretilmesi gerekir. Ebeveynler veya öğretmenler çocuğa bu konuda yardımcı olmazsa, bu durum zorbalık davranışına katkı sağlar.

  1. Düşük özgüvene, kıskançlık ve yetersizlik duygularına sahiptir.

Zorbalar kıskançlık nedeniyle kendilerinden daha küçük çocukları hedef alıp onlara saldırırlar. Bazen de yetersizlik duygusu nedeniyle kendilerinden daha iyi olduklarını düşündükleri akranlarını hedef alırlar. Zorbalık davranışını genellikle kendilerini daha iyi hissetmek için yaparlar.

  1. İhmal edilmiş veya ihtiyaçları karşılanmamıştır.

Duygusal destek veya iletişim sağlamayan ebeveyn ve bakıcıları olan çocuklar kendilerini ihmal edilmiş hissetmektedirler. İhtiyaçlarının karşılanması konusunda eksiklikler yaşarlar. Bu yüzden kendilerini ifade etmek için zorbalığa başvururlar.

Ayrıca çocuklar aile evinde olanlar hakkında oldukça dikkatlidir. Sorunlu bir ortamda bulunan bir çocuk her zaman problemleri duyar, anlar ve algılar. Aslında ebeveyn arasında oluşan anlaşmazlıklar çocuğa da yansır. Eğer aile boşanma aşamasındaysa ve kendi problemleriyle çok iç içe olup çocuğu ihmal ediyorsa farklı yollarla çocuk dikkat çekmek ister. Ebeveynlerine duyduğu kızgınlık ve öfkeyi dış dünyaya ve arkadaşlarına yansıtır.

  1. Domino Etkisi, onlarda zorbalığın kurbanıdır. Etrafında zorbalığa maruz kalmış veya zorbalık görmüşlerdir.

Etrafında zorbalık gören veya zorbalığa maruz kalan çocuklar daha sonra saldırgan davranışlar gösterirler. Zorbalık ve şiddet öğrenilen bir davranıştır ve çocuklar gördüklerini taklit ederler. Eğer bir ebeveynin diğerine yönelik istismarına ve şiddetine tanık olduysa veya kendisi bir ebeveynin istismarına ya da hata yaptığında sert bir şekilde cezalandırıldıysa zorbalık yapmaya daha yatkındır. Bazı çocuklar ve gençler ise akran gruplarına uyum sağlamak ve dışlanmamak için zorbalık uygulanmaya başlarlar.

  1. Şımartılmış çocuklar, her şeyi hak ettiklerini düşünerek isteklerini zorbalık yoluyla almaya çalışırlar.

İstedikleri her şeyin kendilerine verildiği, kötü davranışlarının sonuçlarının minimum düzeyde olduğu ve bu davranışların sorumluluğunu almadıkları ve diğer çoğu kişiden daha değerli olduklarına inandırıldıkları bir ailede yaşarlar. Bu çocuklar zorbalık da dahil istedikleri her şeyi yapabileceklerine ve bunun sonuncunda paçayı kolaylıkla sıyırabileceğine inanırlar.

  1. Kardeşlerine zorbalık yapan çocuklar bu davranışı okulda da sürdürür.

Kardeşlerin evde birbirine nasıl davrandığı önemli bir noktadır. Büyük kardeş, ebeveynlerin ilgisinin kendisinden uzaklaşması nedeniyle duyduğu olumsuz hisleri kardeşlerine yansıtır. Kardeşlerine uyguladığı agresif davranışlar okulda arkadaşlarına da davranışını değiştirmesine neden olur. Öğrenilmiş bu davranışlar sınıfta arkadaşlarına karşı da zorbalığı kullanmasına sebep verir.

  1. Akranların kendinden veya diğer arkadaşlarından farklı oluşundan habersizdir ve onların farklılığını kabul edemez.

Öğrenciler tarafından en çok dile getirilen zorbalığa uğrama nedenleri arasında dış görünüş, fiziksel farklılık, etnik köken farklılığı, cinsiyet, engellilik ve cinsel yönelim vardır. Bazı çocuklar aralarındaki kimlik, kültür ve diğer kimlik farklarını anlayamadıkları için zorbalık davranışını yaparlar. Çocuklarda Zorbalık

  1. Popüler olmak isterler. Arkadaşları tarafından tanınmak en büyük arzularıdır.

Okuldaki en popüler çocuk olmayı istedikleri için zorbalığa başvururlar. Çünkü bu davranışlarının sonucunda okuldaki herkes tarafından tanınacaklarını, daha çok arkadaşa sahip olacaklarını ve sevileceklerini düşünürler. Ayrıca ebeveynlerinin değerlerini karşılamak için ve onları tatmin etmek için baskı hisseden çocuklar zorbalığa yatkınlık gösterirler.

  1. Duygularını nasıl ifade edeceklerini ve sorunlarıyla nasıl baş edeceklerini bilemezler.

Sorunlarıyla ve duygularıyla nasıl baş edeceklerini öğrenememiş çocuklar kolay yol olarak zorbalık yapmayı tercih ederler. Problem çözme becerileri gelişmemiştir ve zor bir durumla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Bu yüzden kendilerini fiziksel şiddetle ifade ederler. Çocuklarda Zorbalık

 

Detaylı Bilgi için Bize Ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir