Tuvalet Alışkanlığı

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Tuvalet Alışkanlığı
Çocuğunuzun tuvalet eğitimi yaşı geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu sürece adım atmanın ilki çocukların buna hazır olup olmadıklarını anlamaktan geçtiğini unutmamalıyız.

Çocukların Hazır Olma İşaretleri

Kaka yapmak için gizleniyorsa

Terledim, acıktım, acıdı gibi bedensel duyumlarını söylüyorsa

Bazen tuvaletini yapmadan önce bunu size söylüyorsa

İki ya da üç talimatı yerine getirebiliyorsa (oyuncağı masaya koy…)

Bazen bezini değiştirmenizi istiyorsa

Öğle uykusundan uyandığı zaman genelde altı kuru oluyorsa

Bezi iki saat ya da daha uzun süre kuru kalıyorsa

Bu listedeki işaretlerin bir ya da ikisi sizin de çocuğunuzda varsa yaşıyla uyumlu olarak başarılı bir lazımlık eğitimi şansınız yüksek demektir.

Çocuğunuzu duygusal olarak hazırlamak önemlidir.

Çiş ve kakanın ne olduğunu, nasıl üretildiklerini ve neden içimizde kalmamaları gerektiğini konuşun.
Bu konuda piyasada oldukça fazla resimli kitap mevcuttur. (Örn: Teo’nun Kaka Kitabı)

Çiş ve kaka yapmayı normalleştirmek bu sürecin bir başka önemli parçasıdır. Önceden kapalı kapılarda tuvaletinizi yapıyorsanız bu süreçte çocuğunuzun da dahil olması için kapıyı açık tutabilirsiniz. Tuvaletinizi yaparken ona ne olduğunu anlatabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu ise çocuklara üreme organlarını tanıtmanızdır. Üreme organlarına anatomik isimleri (penis veya vulva) ile veya kendi bulduğu başka şekilde bir isimle de hitap edebilir. Bu durum tuvalete gitmekle ilgili herhangi bir utanma duygusunu ortadan kaldırmaya ve lazımlık eğitimi için onları yüreklendirmeye yardımcı olabilir.

Eğer çocuğunuzun fizyolojik ve duygusal olarak hazır olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak bir lazımlık almanız gerekmektedir.

Lazımlık seçiminde çocuğun fiziksel özellikleri de düşünülerek hareket edilmelidir. Mümkün olduğunca sade ve basit seçimler yapılmalıdır.

Eğitime Başlarken ki Püf Noktaları

Eğitime başlamaya karar verdiyseniz ilk olarak çocuğa artık altına bez bağlamayacağınızı ve onun kakası veya çişi geldiği zaman lazımlığa yapması konusunda onu yüreklendirmelisiniz.

Başarılı çiş ve kaka deneyimlerinin oluşması için ilk zamanlar lazımlığı en çok zaman geçirilen odaya koymak önemlidir. İlk günlerde mümkün olduğu kadar evde olunması ve farklı uyaranlara maruz kalmaması istenir.

Çocuğunuza çok sık çişinin olup olmadığını sormak iyi bir fikir değildir. Onun yerine saat başı sormak daha iyidir.

İlk iki gün kıyafet seçimi olarak altının mümkünse boş olması çocuğun tuvaletinin geldiğini anladığı zaman lazımlığa gidene kadar olan zamanda ona zaman kazandıracaktır.

Çocuğunuz tuvaletini lazımlığa yaptığı zaman içinizden büyük bir coşku hissetmeniz normaldir. Ancak onun bu davranışını aşırıya kaçmadan övmek önemlidir (Harika iş çıkardın! , çişinin rengi ne kadar da güzel…, aferin sana ). Bu gibi sözcükler yeterlidir ve çocuk için olumlu hissedip motive olmasına yardımcı olur. Unutmayalım ki bu süreç çocuğun hazır bulunduğu zaman uygulandığı zaman çocuğunuzun başarabileceği bir iştir.

En son ve bir başka en önemli ayrıntı da çocuğunuzun bu süreçte defalarca kez lazımlık dışına tuvaletini yapacak olmasını öncelikle baştan kabullenmek ve çocuğunuza bu durumları yaşadığınızda kızmamanızdır. Sakince ona tuvaletinin yerini hatırlatmak önemlidir.

Daha Detaylı Bilgi için Bize Ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir